Jak správně naložit auto na hory?

23.01.2019

Jarní prázdniny se blíží a s nimi, pro mnohé tak očekávaný, odjezd na hory. Dali jsme pro vás dohromady pár tipů, jak lyžařské vybavení v autě správně uložit.

Zima je tím nejkritičtějším ročním obdobím, co se autonehod týče. Rozhodli jsme se pro vás tedy připravit krátký článek na téma bezpečnosti při cestování s lyžařským vybavením. Málokterý řidič totiž ví, jak toto vybavení správně přepravovat.
 
Základem bezpečné přepravy je správné uložení nákladu, protože špatně uložený náklad dokáže napáchat větší škody než nehoda samotná. V zimě, a především při cestách na hory, přepravujeme často náklady neobvyklé. Jak tedy naložit lyže, hůlky, lyžařské boty a helmy? I podle zákona bychom je totiž měli uložit tak, aby žádného cestujícího nemohly zranit, či dokonce ohrozit na životě.
 

 
Mnozí řidiči k nakládání lyžařského a snowboardového vybavení přistupují poměrně lehkovážně, mnohdy o nějakém bezpečném zajištění nemůže být ani řeč. Ideálním způsobem přepravy jsou dle šéfa BESIPu Martina Faráře nosiče na střeše auta. Nejlépe uzamykatelné střešní boxy, do kterých se vejdou nejen lyže a snowboardy, ale i další vybavení, jako jsou třeba právě hůlky, boty a helmy. Střešní nosiče a boxy musíme ovšem správně připevnit. A to i s ohledem na nosnost střechy samotné. Dalším aspektem, na který si musíme dát pozor, je snížení maximální rychlosti vozu z důvodu přidaného nákladu. Zajímavým řešením jsou pak i přídavné nosiče tažného zařízení.
 

 
V případě přepravy vybavení uvnitř vozu je důležité správné umístění nákladu. Mnohé vozy jsou již dnes vybaveny speciálním tunelem mezi zadními sedadly, uzpůsobeným k přepravě lyžařského vybavení. I zde je ale důležité, aby byly lyže (a hůlky) nejen prostrčeny, ale zároveň ukotveny ke konstrukci, která pak zamezí jejich nežádoucímu pohybu v případě prudkého zabrždění, anebo případné havárie. Zásadní je i uložení lyžařských bot, které jsou samy o sobě velmi těžké a jejich volný pohyb může v případě nehody způsobit cestujícím vážná zranění. Boty doporučujeme umístit na dno zavazadlového prostoru. Dejte si však pozor na příliš volné uložení, obzvláště na již naložených zavazadlech.
 
Dalším bodem, o kterém se málo mluví a který má velký vliv na bezpečnost, je řidičovo oblečení. Větší vrstvy oblečení a množství věci v kapsách zvyšují riziko zranění v případě nehody.
 
Pro vizuálnější příklad správné přepravy zimního vybavení se můžete podívat na video crash testu porovnání naloženého auta, u kterého nebylo dbáno na bezpečnost, s autem naloženým v souladu s doporučenými bezpečnostními zásadami.
 
Sdílet článek:

Podobné články

Zobrazit všechny články
Top nabídky
Do výroby
Do 16 týdnů
Na objednání
Suzuki
Suzuki
Vitara
393 900 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 20 týdnů
Na objednání
Peugeot
Peugeot
3008
580 000 Kč
-8%
534 000 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 20 týdnů
Na objednání
BMW
BMW
X5
1 744 600 Kč
-13%
1 517 802 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 9 týdnů
Na objednání
Mazda
Mazda
CX-30
614 900 Kč
-5%
584 155 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 20 týdnů
Na objednání
BMW
BMW
X3
1 216 800 Kč
-8%
1 119 456 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 16 týdnů
Na objednání
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz
GLC
1 126 510 Kč
-7%
1 047 654 Kč
Zobrazit
new

Novinky na trhu

Novinky, které již přišly k českým dealerům. A právě přes Carismo za ty nejlepší ceny.
Nejnovější nabídky
Nejpoptávanější vozy za posledních 90 dní