Jak správně naložit auto na hory?

23.01.2019

Jarní prázdniny se blíží a s nimi, pro mnohé tak očekávaný, odjezd na hory. Dali jsme pro vás dohromady pár tipů, jak lyžařské vybavení v autě správně uložit.

Zima je tím nejkritičtějším ročním obdobím, co se autonehod týče. Rozhodli jsme se pro vás tedy připravit krátký článek na téma bezpečnosti při cestování s lyžařským vybavením. Málokterý řidič totiž ví, jak toto vybavení správně přepravovat.
 
Základem bezpečné přepravy je správné uložení nákladu, protože špatně uložený náklad dokáže napáchat větší škody než nehoda samotná. V zimě, a především při cestách na hory, přepravujeme často náklady neobvyklé. Jak tedy naložit lyže, hůlky, lyžařské boty a helmy? I podle zákona bychom je totiž měli uložit tak, aby žádného cestujícího nemohly zranit, či dokonce ohrozit na životě.
 

 
Mnozí řidiči k nakládání lyžařského a snowboardového vybavení přistupují poměrně lehkovážně, mnohdy o nějakém bezpečném zajištění nemůže být ani řeč. Ideálním způsobem přepravy jsou dle šéfa BESIPu Martina Faráře nosiče na střeše auta. Nejlépe uzamykatelné střešní boxy, do kterých se vejdou nejen lyže a snowboardy, ale i další vybavení, jako jsou třeba právě hůlky, boty a helmy. Střešní nosiče a boxy musíme ovšem správně připevnit. A to i s ohledem na nosnost střechy samotné. Dalším aspektem, na který si musíme dát pozor, je snížení maximální rychlosti vozu z důvodu přidaného nákladu. Zajímavým řešením jsou pak i přídavné nosiče tažného zařízení.
 

 
V případě přepravy vybavení uvnitř vozu je důležité správné umístění nákladu. Mnohé vozy jsou již dnes vybaveny speciálním tunelem mezi zadními sedadly, uzpůsobeným k přepravě lyžařského vybavení. I zde je ale důležité, aby byly lyže (a hůlky) nejen prostrčeny, ale zároveň ukotveny ke konstrukci, která pak zamezí jejich nežádoucímu pohybu v případě prudkého zabrždění, anebo případné havárie. Zásadní je i uložení lyžařských bot, které jsou samy o sobě velmi těžké a jejich volný pohyb může v případě nehody způsobit cestujícím vážná zranění. Boty doporučujeme umístit na dno zavazadlového prostoru. Dejte si však pozor na příliš volné uložení, obzvláště na již naložených zavazadlech.
 
Dalším bodem, o kterém se málo mluví a který má velký vliv na bezpečnost, je řidičovo oblečení. Větší vrstvy oblečení a množství věci v kapsách zvyšují riziko zranění v případě nehody.
 
Pro vizuálnější příklad správné přepravy zimního vybavení se můžete podívat na video crash testu porovnání naloženého auta, u kterého nebylo dbáno na bezpečnost, s autem naloženým v souladu s doporučenými bezpečnostními zásadami.
 
Sdílet článek:

Podobné články

Zobrazit všechny články
Top nabídky
Do výroby
Do 22 týdnů
Super cena / výkon
Volkswagen
Volkswagen
Touareg
1 520 900 Kč
-17%
1 260 810 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 15 týdnů
Na objednání
Audi
Audi
A6 Avant
1 438 900 Kč
-17%
1 194 287 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 14 týdnů
Na objednání
SEAT
SEAT
Tarraco
789 900 Kč
-11%
703 011 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 16 týdnů
Na objednání
Porsche
Porsche
Panamera Sport…
Benzín
4
2 684 000 Kč
-3%
2 603 480 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 3 týdnů
Bonus až 30 000 Kč Ihned k odběru
Hyundai
Hyundai
Tucson
499 990 Kč
-8%
459 990 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 30 týdnů
Na objednání
Škoda
Škoda
Karoq
515 900 Kč
-6%
484 946 Kč
Zobrazit
new

Novinky na trhu

Novinky, které již přišly k českým dealerům. A právě přes Carismo za ty nejlepší ceny.
Nejnovější nabídky
Nejpoptávanější vozy za posledních 90 dní