Legenda Formule 1 dnes slaví padesáté narozeniny!

03.01.2019

Dnešní kulaté narozeniny krále motoristického sportu Michaela Schumachera stále zůstávají zahaleny oparem tajemství ohledně jeho zdravotního stavu, nad kterým jeho rodina drží ochrannou ruku již více než pět let.

I nadále, více než pět let po téměř osudné lyžařské nehodě, zůstává sedminásobný šampion Formule 1 v péči rodiny a lékařů, to vše v naprostém soukromí svého švýcarského sídla v městečku Gland na březích ženevského jezera. “Můžete si být jistí, že je v těch nejlepších rukách a že děláme všechno, co je v lidských silách, abychom mu pomohli,” uvedla Schumacherova rodina v ojedinělém středečním prohlášení.

Nehoda se stala 29. prosince 2013 při lyžování se synem Mickem ve francouzském Meribelu. Schumacher se při pádu praštil do hlavy o kámen, který rozsekl jeho lyžařskou helmu. Doktoři v Grenoblu odstranili některé krevní sraženiny, část jich však zůstala až příliš hluboko v jeho mozku.

Shodně s jeho narozeninami spouští Schumacherova rodina aplikaci Official Michael Schumacher App, která nabízí virtuální prohlídku jeho největších úspěchů. “Tato aplikace je dalším milníkem naší snahy vzdát hold jemu a Vám, fanouškům, oslavou jeho úspěchů,” stojí dále v prohlášení.

Většina úspěchů přišla se stájí Ferrari, se kterou toto německé eso vyhrálo pět titulů mistra světa. Italská stáj ve svém sídle v severoitalském Maranellu uspořádává speciální výstavu na počest jeho úspěchů. Jeho postavení v kultuře Ferrari je nesmírné a jeho vliv na F1 byl nepřekonatelný.

Schumacherova vítězná aura byla některými lidmi zvenčí neprávem označována za chladnou a zdrženlivou, zatímco pravda byla taková, že byl neuvěřitelně vděčný všem, se kterými úzce spolupracoval. Po letech frustrace dokázal fanouškům Ferrari vyhrát první mistrovský titul od roku 1979, kdy ho získal Jody Scheckter. V té době se Schumacher rozhovořil o emocích, které cítil, když celý tým slavil jeho vítězství. “Ty výrazy! Všude rozzářené oči a všichni se radovali,” říkal Schumacher s uznáním. “Hrozně rád bych všechny objal a políbil.”

Schumacher na jeho cestě k rekordním 91 vyhraným velkým cenám posbíral další čtyři tituly - v roce 2002 dokonce neuvěřitelných šest závodů před koncem sezóny. S rychlostí, stálostí a pracovní morálkou, které se nikdo nevyrovnal.

“Vyhrával i závody, které kolikrát ani vyhrát neměl,” řekl o něm technický ředitel F1 Ross Brawn, který se Schumacherem byl u všech sedmi titulů. “Byl v té době naprosto vyjímečný.”

Během Schumacherovy éry dokonce F1 soupeřila v Itálii s fotbalem o nejoblíbenější sport, což je neuvěřiterlným úspěchem. Suvenýry z těchto idylických dnů, včetně závodních vozů a helem, jsou od loňského června vystaveny v soukromé sbírce Michaela Schumachera v německém Kolíně nad Rýnem.

Výstavy v Kolíně a Maranellu vznikly iniciativou nadace Keep Fighting, kterou Schumacherova rodina založila a ve které jsou jeho blízcí přátelé Ross Brawn a Jean Todt (současný prezident FIA) členy dozoří rady.

“Michael může být hrdý na to, co dokázal, a stejně tak jsme velice hrdí my sami,” uvedla rodina v prohlášení. “Chceme si připomenout a oslavit jeho vítěství, rekordy a radosti.”

Od tragické události se Schumacher neobjevil na veřejnosti.

Hvězda na vzestupu

Byl to právě bývalý ředitel stáje Ferrari Todt, kdo Schumachera přesvědčil, aby se po zisku titulů ve stáji Benetton v letech 1994 a 1995 přidal do jeho stáje. Todt, který - z respektu k Schumacherovi - o něm veřejně mluví jen minimálně, odhalil, že v listopadu společně sledovali brazilskou velkou cenu z jeho švýcarského domu.

Brawn si všiml bezostyšného talentu mladého Schumachera během mistrovství světa sportovních automobilů. “Zajížděl ďábelsky rychlá kola i s méně palivem než ostatní a porážel je na plné čáře,” řekl Brawn a zdůraznil, jak už předtím byl Schumacher “naprosto neuvěřitelně rychlý.”

Spolupráci začali v roce 1991 ve stáji Benetton. O rok později vyhrál v Belgii Schumacher svou první velkou cenu a nastartoval tím tak svou úžasnou kariéru.

“Když vyhrál v roce 1994 svůj první titul mistra světa, byl absolutně fenomenální,” prohlásil Brawn.

Vzhledem k jeho věku a nedostatku zkušeností v té době se dá jeho úspěch s Benettonem srovnávat s jeho pozdějšími výkony u Ferrari.

Blížící se Hamilton

Pětinásobný šampion Formule 1 Lewis Hamilton má nyní Schumacherovi rekordy na dosah a věk hraje také v jeho prospěch.

Vzhledem k platné smlouvě na další dvě sezóny má Brit velkou šanci vyrovnat Schumacherův rekord v počtu titulů mistra světa a počtu celkových vítězství.

Třiatřicetiletý Hamilton má na kontě 73 výher, o 18 méně než Schumacher, za to ale s větší úspěšností.

Hamilton, pravděpodobně největší kvalifikační talent v historii F1, již překonal Schumacherův rekord v počtu pole position umístění: 83-68.

V počtu umístění na stupních vítězů během jednoho roku jsou na tom s číslovkou 17 stejně. Schumacher však vede v počtu umístění na stupních vítězů v řadě, kterých nasbíral 19 (Hamilton 16), stejně tak jako v počtu nejrychlejší kol, a to v ohromujícím poměru 77-41.

Schumacher také drží rekord v počtu vítězství v jednom závodě. Ve Velké ceně Francie jich má na kontě osm.

Vycházející hvězda: syn Mick

Hamilton okusil závodění proti Schumacherovi s Mercedesem, kde ho později nahradil. Zažít by také ale mohl soupeřerní se Schumacherovým synem.

Mick Schumacher bude totiž letos ve Formuli 2 pod drobnohledem; závodí za tým Prema Racing. Loni totiž devatenáctiletý Mick vyhrál šampionát Formule 3 ve velkém stylu, když získal osm vítězství a sedm pole position. Vyhrál tak pro rodinu Schumacherů další titul, který vůbec nemusí být posledním.

Pokud Mick vyhraje v roce 2019 šampionát F2, může následovat ostatní jezdce, jako například Charlese Leclerca z Ferrari, do Formule 1.

Sdílet článek:

Podobné články

28.01.2019

Ženy nakupují každoročně více a více aut, navíc je ženský názor na auta mnohem důležitější než…

21.02.2019

Kempovací dodávka má i plně vybavený interiér se sedacími soupravami a kuchyňkou. Všechno je,…

Zobrazit všechny články

Související vozy

Top nabídky
Do výroby
Do 40 týdnů
Na objednání
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz
GLE
1 633 500 Kč
-7%
1 519 155 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 15 týdnů
Na objednání
Audi
Audi
A7 Sportback
1 483 900 Kč
-17%
1 231 637 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 2 týdnů
Na objednání
Hyundai
Hyundai
i30 kombi
384 990 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 13 týdnů
Na objednání
Škoda
Škoda
Superb
706 900 Kč
-9%
643 279 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 16 týdnů
Na objednání
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz
GLB
911 130 Kč
-6%
856 462 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 16 týdnů
Novinka na trhu
Škoda
Škoda
Kamiq
407 900 Kč
-5%
387 505 Kč
Zobrazit
new

Novinky na trhu

Novinky, které již přišly k českým dealerům. A právě přes Carismo za ty nejlepší ceny.
Nejnovější nabídky
Nejpoptávanější vozy za posledních 90 dní