První svezení s novou Mazdou 3 (2019)

19.03.2019

Ne všechno je úplně nové, čtvrtá generae Mazdy 3 je však zatraceně dobré auto i tak.

Nejdůležitějším modelem japonské automobilky není MX-5, i když bychom si to možná přáli. V současné době je to samozřejmě model CX-5, kterého se v roce 2018 v Evropě prodalo bezmála 70 000 kusů. Společně s CX-3 tak dávají dohromady více než polovinu z 231 070 vozů Mazda prodaných za loňský rok.

Na řadu tak přichází třetí nejprodávanější model - Mazda 3, který sice za rok 2018 v prodejích poklesl, ke konci roku ale na trh přišla nová generace, která by s tímto faktem měla zamávat. A my jsme měli chviličku na svezení v předělané Mazdě 3.

Jde sice o novou generaci, auto však není úplně stoprocentně jiné. Například převodovka vám bude zajisté povědomá. Představení proběhlo na konci listopadu na autosalonu v americkém Los Angeles a Mazda 3 je již typicky nabízena ve dvou provedeních. Můžete si ji pořídit jako sedan (tedy spíše fastback) a velmi atraktivní hatchback.

Nová Mazda 3

Nová 3 rozhodně stojí za to. Obzvlášť uvnitř, kde najdete nový vzhled a především kvalitnější materiály. V základu také máte výbornou stereo soupravu s osmi reproduktory, která z volitelného systému Bose dělá v podstatě zbytečnost. V nové Mazdě 3 to opravdu vypadá, jako byste sedli do nějaké Audiny. Prošívání, materiály a celkový vzhled trumfují jakoukoliv konkurenci v dané cenové relaci.

Nová Mazda 3 - interiér

Vystouplý displej infotainmentu s úhlopříčkou 8,8" působí mnohem integrovaněji než předtím, zároveň je umístěn o trochu blíže čelnímu sklu. Head-up displej dostanete nyní již v základu a v nové generaci je konečně i užitečný. Držáky na pití jsou také na správném místě, opěrka je pohodlná a ovládání je celkově mnohem intuitivnější. Auto je navíc prostorné vpředu i vzadu. I kufr je dostatečně velký. Inženýři z Mazdy všude mluví (a to opravdu hodně!) o ergonomii sedaček - ty jsou opravdu špičkově udělané.

V podstatě uvnitř nenajdeme téměř nic, co bychom chtěli mít u nového modelu jinak. Nová Mazda 3 je velmi dobrým autem, které je navíc navržené s ještě větší eliminací hluku a vibrací.

A při jízdě je to znát. Auto se na silnici chová opravdu skvěle, ovládání vozu je pevné a plynulé. Navíc jeznamenitě odhlučněné. Zkoušeli jsme slabší motor Skyative-G s manuální převodovkou a tato kombinae by nám na normální jízdu úplně stačila.

Nová Mazda 3 - motor

Výkon auta je adekvátní, v základu dostanete auto s pohonem předních kol, můžete si ale i připlatit za čtyřkolku. U hatchbacku navíc máte v základní výbavě i 18" hliníková kola.

Hatchback i sedan (fastback!) pořídíte za stejnou cenu, hatchback ale podle nás ale vypadá o dost lépe.

Oslněni budete také základní výbavou, která nabízí mnoho bezpečnostních prvků. Samozřejmostí jsou pro Mazdu systémy jako hlídání pozornosti a detekce únavy řidiče, Smart City Break Support s detekcí chodců, hlídání mrtvých úhlů a sledování provozu za vozidlem, hlídání pruhů, inteligentní asistent pro hlídání rychlosti, inteligentní brzdový asistent, automatické přepínání dálkových a potkávacích světel nebo adaptivní tempomat.

Nejdražší verzí je Mazda 3 s výbavou GT a motorem Skyactive-X s výkonem 133 kW, pohonem AWD a automatikou převodovkou. Pokud chcete na své Mazdě i nádherný červený lak Soul Red Crystal, připlatíte si 20 900 Kč.

S takovou barvou je samozřejmě nová Mazda 3 k nepřehlédnutí a nebudete se na ní moci vynadívat. Ať už sáhnete po slabších, či vrcholných verzích auta, neuděláte špatně. Mazda 3 2019 je zkrátka zatraceně výhodnou koupí.

Sdílet článek:

Podobné články

09.11.2018

Vlajková loď francouzské prémiové značky DS, která je odnož…

09.11.2018

Jedna z nejočekávanějších letošních novinek již zná své české ceny. Nejnovější generace…

Zobrazit všechny články
Top nabídky
Do výroby
Do 6 týdnů
Na objednání
Škoda
Škoda
Octavia
596 900 Kč
-7%
555 117 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 13 týdnů
Na objednání
Škoda
Škoda
Superb
706 900 Kč
-9%
643 279 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 16 týdnů
Na objednání
Land Rover
Land Rover
Range Rover Sp…
1 824 317 Kč
-7%
1 696 615 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 16 týdnů
Na objednání
Porsche
Porsche
Cayenne
2 069 000 Kč
-4%
1 986 240 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 20 týdnů
Na objednání
BMW
BMW
X3
1 216 800 Kč
-8%
1 119 456 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 9 týdnů
Na objednání
Mazda
Mazda
CX-30
614 900 Kč
-5%
584 155 Kč
Zobrazit
new

Novinky na trhu

Novinky, které již přišly k českým dealerům. A právě přes Carismo za ty nejlepší ceny.
Nejnovější nabídky
Nejpoptávanější vozy za posledních 90 dní