Co je operativní leasing?

Co je operativní leasing?

Operativní leasing (hovorově označován jako “operák") je forma pronájmu vozidla, která je primárně koncipována jako služba pro podnikatele. Zpravidla se jedná o pronájem dlouhodobějšího charakteru - pronajímáte si vozidlo a jeho doprovodné služby - servis vozu, výměnu pneumatik, povinné a havarijní pojištění, pojištění náhradního vozu, pojištění amortizace apod. Poskytovatelem takoé služby jsou většinou velké leasingové společnosti, které vůz vlastní a tímto způsobem pronajímají s výše uvedenými doprovodnými službami. Po uplynutí smluvně dohodnuté doby pronájmu vůz buď navracíte zpět leasingové společnosti, anebo si jej můžete odkoupit.
Operativní leasing je primárně určen podnikatelům, kteří potřebují cestovat a je pro ně složité vůz vlastnit. Kouzlo kvalitně sestavené služby operativního leasingu je užívání předem specifikovaného vozidla jako služba - nájemce se nestará o pojištění, silniční daň, servis vozu ani uskladnění pneumatik. Při poruše či nehodě (dle podmínek nájmu) dostává náhradní vozidlo stejné kategorie. 
 

Jaký je rozdíl mezi operativním leasingem a finančním úvěrem?

Rozdíl je ten, že i po skončení sjednané smlouvy patří vozidlo leasingové společnosti. Je ale možnost si vůz po skončení smlouvy odkoupit. Za operativní leasing platíte každý měsíc fixně stanovenou částku, která zahrnuje pojištění a další služby, které jste si předem nadefinovali.
Oproti tomu úvěr je čistá finanční služba určená k pořízení vozu, který si následně provozujete na své náklady - od pojištění po servis pneumatik. Výhodou úvěru je, že je od začátku vůz váš a váš zůstane i po jeho splacení.
 

Jaké doplňkové služby mohu s operativním leasingem pořídit?

Mezi nejčastější doprovodné služby operativního leasingu patří výměna pneumatik, servis vozu, asistenční služby, havarijní pojištění (tedy spíš výše spoluúčasti), pojištění amortizace, náhradní vozidlo v případě nehody či opravy. Platby za rozhlasový poplatek a silniční daň jsou ze zákona odpovědností majitele vozidla.
 

Jaké jsou největší výhody operativního leasingu?

Největší výhodou je, že po zaplacení měsíční splátky nemáte již žádné další náklady (kromě paliva a dálničních poplatků) a nemusíte řešit případné starosti s vozem. Zároveň neřešíte starosti s prodejem vozu a po skončení smluvené doby můžete vesele “pořídit” další zbrusu nové auto. 
Podnikatelé často využívají operativního leasingu z kvůli bezstarostnosti, která tak úplně netrápí soukromníka. Pojďme si ukázat příklad: firma provozující údržbu a opravy telekomunikačních zařízení zaměstnává 5 techniků, kteří řeší akutní problémy. Pronajali si 5 užitkových vozů formou operativního leasingu s dostatečným nájezdem, službou náhradního vozidla a minimální spouúčastí na pojištění. Před pondělní cestou do zaměstnání zjistí jeden z techniků, že mu vůz ukradli. Zároveň s tím má druhý technik dovolenou, třetímu přes víkend vůz poškodil vandal a čtvrtý má na ranní cestě napříč republikou defekt. Pokud by firma vozy vlastnila, musela by obtížně shánět půjčovnu užitkových vozů, kde by jí okamžitě auta zapůjčili (což je zpravidla problém). Vzhledem k pojištění náhradního vozu ale leasingová společnost dodala za 2 poškozené vozy náhradní vozidla a k vozidlu s defektem vyslala náhradní vůz s odtahovou službou. Pro firmy je vhodně nakonfigurovaná služba operativního leasingu velice výhodná z důvodu operability, kterou si pronajímají od externího dodavatele - leasingové společnosti.
 

Na jak dlouho si můžu automobil pronajmout? Jsou nějaká omezení?

Doma pronájmu je zpravidla 24 až 60 měsíců. Od ní se pak odvíjí i částka, kterou budete měsíčně platit. Nejvýhodnější doba pronájmu bývá na 24 nebo 36 měsíců.
Omezení najdete především u povoleného nájezdu kilometrů. Auto pořizujete na určitou dobu a také s konkrétně stanoveným možným nájezdem. Ten je většinou stanoven jako roční nájezd, což ale neznamená, že byste nemohli nejzdit i více. Jen toho případně musíte další rok najezdit o něco méně. Za překročení stanoveného nájezdu se doplácí předem stanovená sazba na 1 km. U většiny nabídek od nás většinou máte nějaký nájezd zdarma. O ten pak můžete smluvně daný nájezd překročit, aniž byste platili něco navíc.
 

Co potřebuji splnit, abych mohl/a operativní leasing využít?

Nutností je doložit dokumenty ohledně vaší bonity. Schvalování operativního leasingu je poměrně přísné a není na něj možné dosáhnout, pokud jste byl/a například v insolvenci. Podnikatelé dokládají daňová přiznání za poslední 2 roky. V případě fyzické osoby se dokládají za stejnou dobu příjmy ze zaměstnání. 
Na základě dodaných podkladů se leasingová společnost rozhoduje, zda vám službu operativního leasingu poskytne či nikoli.
Top nabídky
Do výroby
Do 14 týdnů
Na objednání
SEAT
SEAT
Tarraco
789 900 Kč
-11%
703 011 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 16 týdnů
Na objednání
Land Rover
Land Rover
Range Rover
2 819 300 Kč
-6%
2 650 142 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 15 týdnů
Na objednání
Audi
Audi
A6 Avant
1 438 900 Kč
-17%
1 194 287 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 6 týdnů
Na objednání
Škoda
Škoda
Octavia
596 900 Kč
-7%
555 117 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 16 týdnů
Na objednání
Škoda
Škoda
Superb iV comb…
921 900 Kč
-4%
885 024 Kč
Zobrazit
Do výroby
Do 15 týdnů
Na objednání
Audi
Audi
A6 allroad
1 716 900 Kč
-17%
1 425 027 Kč
Zobrazit
new

Novinky na trhu

Novinky, které již přišly k českým dealerům. A právě přes Carismo za ty nejlepší ceny.
Nejnovější nabídky
Nejpoptávanější vozy za posledních 90 dní